2024 21 birželio

Klaipėdietis J. Venskus perkėlė pasaulio oro balionų sportą iš XIX į XXI amžių

Klaipėdos universiteto (KU) Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto lektorius Julius Venskus apdovanotas Pasaulio aviacijos sporto federacijos (Federation Aeronautique Internationale; FAI) medaliu ir padėkos raštu už svarų indėlį vystant aviacijos sportą.

J. Venskus, šiuo metu studijuojantis doktorantūroje, dėstantis KU studentams ir vadovaujantis uostamiestyje veikiančiam Norvegijos bendrovės padaliniui, aktyviai dalyvauja aviacijos sporto veiklose – nuolat teisėjauja karšto oro balionų varžybose bei yra FAI Naujųjų technologijų darbo grupės narys. Į šią grupę įeina specialistai iš Šveicarijos, Liuksemburgo, Vokietijos, Australijos bei Lietuvos. Būtent jie ir prisidėjo prie programinės – aparatinės įrangos, skirtos karšto oro balionų varžybų dalyvių rezultatams stebėti bei skaičiuoti, sukūrimo.

Anot garbingu apdovanojimu įvertinto klaipėdiečio, mintis sukurti programą kilo jam teisėjaujant varžybose, kurių kasmet būna nuo 3 iki 7 (2019 m. J. Venskus dalyvavo net 11-oje varžybų). Informatikos inžinerijos specialistui akį rėžė lėta, nepatogi ir morališkai pasenusi programa, kuri dar vis buvo naudojama pasaulinio lygio karšto oro balionų varžybose.

„Žinojau, kaip ją galima patobulinti, o tada prasidėjo ilgas, net dvejus metus trukęs idėjos pristatymas įvairiems aukštas pareigas einantiems FAI pareigūnams. Procesas nebuvo lengvas – buvo įvairių nuomonių ir kai kurių šalių federacijų skepticizmo, tačiau sukūrus demonstracinę programos versiją ir ją sėkmingai išbandžius keliose varžybose Lietuvoje bei Lenkijoje, ji buvo patvirtinta“, – pasidžiaugė KU dėstytojas.

Klaipėdiečio sistemą sudaro trys dalys: užduočių atlikimo fiksavimo programėlė telefone. Būtent už jos vystymą ir programavimą buvo atsakingas J. Venskus, geografinės padėties ir barometrinis aukščio sensorius, centrinis serveris. Sistema, įvedus dinaminį varžybų užduočių valdymą, pagreitina taškų skaičiavimą, suteikia galimybę stebėti realiu laiku karšto oro balionų buvimo vietas bei garantuoja rezultatų tikslumą.

Saugumą užtikrina elektroninis parašas. J. Venskus juokavo, kad po šios inovacijos „karšto oro balionų varžybos persikėlė į XXI amžių“.

Ši sistema praktiškai išbandyta jau daugelyje antro lygio varžybų: Vilniaus taurės, „Lake and Sky–2019“, Lenkijos taurės. Šiais metais ją taip pat planuojama naudoti pasaulio jaunimo, Lenkijos, Lietuvos, JAV, Australijos „Cowindra“ taurės varžybose bei Šveicarijos čempionatuose.

Informatikos specialistas pabrėžė, kad naujoji programinė sistema ypatingai svarbi pasaulinės pandemijos metu – ji leidžia organizuoti naujo tipo varžybas, kai pilotams nereikia susirinkti vienoje vietoje ir jie gali varžytis būdami savo šalyse. Programėlė leidžia realiu laiku ir saugiai siųsti rezultatus taškams skaičiuoti, todėl net ir esant įvairiems karantino suvaržymams, varžybos gali vykti.

Paklausus, kaip jaučiasi sulaukęs įvertinimo, J. Venskus prisipažino, kad dar sunku patikėti, jog buvo pagerbtas pasaulinio lygio medaliu. Lietuvio darbo vaisiais džiaugiamasi ir pačioje federacijoje. Apie klaipėdiečio pripažinimą paskelbta FAI visų šalių delegatų online susirinkime, o medalis ir padėkos raštas laureatą pasiekė paštu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *